Pětice magistrátních úředníků stane před soudem v kauze opencard

Před Městským soudem v Praze stane v pondělí pět bývalých úředníků pražského magistrátu, kteří jsou obžalováni v kauze opencard. Státní zástupkyně je viní z toho, že před více než pěti lety uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž hlavnímu městu způsobili škodu v řádu desítek milionů korun.

Podle mluvčí soudu Markéty Puci hlavní líčení povede Alexander Sotolář. Původně měl trestnímu senátu předsedat soudce Jiří Říha, který však byl z projednání případu vyloučen kvůli podjatosti. Jeho manželka Alice totiž zastupuje jednoho z obviněných v související kauze, v níž policie kvůli opencard stíhá desítku současných i bývalých pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) nebo jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09). Policie je na jaře obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.
 
Pětice někdejších magistrátních úředníků už z dřívější doby čelí podezření, že v několika zakázkách zvýhodnila firmu Haguess, a způsobila tak hlavnímu městu škodu za desítky milionů korun. Obžaloba je viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mezi stíhanými je například někdejší šéf odboru informatiky Ivan Seyček, kterému hrozí až osmileté vězení.
 
Úředníci z doby, kdy Praze vládl tehdejší primátor Pavel Bém (ODS), byli odpovědní za řádný průběh veřejné zakázky, v letech 2006 a 2007 ale podle státního zastupitelství uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy. V rozporu se zákonem prý vybrali na projekt servisního kartového centra společnost Haguess, která nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Firmě pak přidělili i další veřejné zakázky.
 
Další obvinění v kauze opencard policie vznesla koncem letošního března. Deset radních stíhá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Kromě radních obvinila i ředitele magistrátního odboru informatiky a čtyři členy výběrové komise. Hrozí jim až osmileté vězení. Rada obvinění odmítá. Smluvní vztahy byly podle jejích členů špatně nastaveny už předchozím vedením Prahy.
 
Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý městu způsobili škodu zhruba 25 milionů.
 
Pražská karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál už asi 1,25 miliardy korun.
 
zdroj: ČTK