Od července bude spuštěn centrální registr zbraní

Policie od července spustí centrální registr zbraní, který by měl nahradit papírovou evidenci a umožnit elektronickou evidenci zbraní a střeliva. Informovalo o tom policejní prezidium. Zavedení registru má zvýšit bezpečnost při přepravě zbraní a střeliva jejím nepřetržitým sledováním. Vláda původně chtěla spuštění registru o rok odložit, nakonec ale novelu, která s odkladem počítala, stáhla.

Registr bude sledovat zbraně od jejich vzniku až do doby zničení, znehodnocení nebo vývozu z České republiky. Podle policie se budou registrovat všechny změny.
 
"To vše bude znamenat největší změnu zejména pro podnikatele v oboru zbraní a střeliva, kterým od 1. července 2014 přibude nová povinnost - vkládání údajů do centrálního registru zbraní o všech zbraních a střelivu, které vyrobili nebo dovezli na území České republiky, zaznamenávání jejich převodů mezi sebou navzájem a jejich prodeje konečným vlastníkům," uvedlo prezidium.
 
Podnikatelé budou muset během prvních tří měsíců zanést do registru informace o všech zbraních a střelivu, které budou mít v té době ve skladech a v prodejnách. Nově ale už nebudou muset vést papírové evidenční knihy a nebudou muset každý měsíc oznamovat policii informace o převodech zbraní.
 
Na některé problémy projektu v minulých měsících upozornil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Uvedl tehdy, že registr není připravený, a pokud se jeho účinnost neodloží, bude spuštěn bez testování.
 
Spuštění registru zbraní umožňuje novela zákona o zbraních, která byla přijata v loňském roce. Současně s novelou bude dočasně vyhlášena zbraňová amnestie pro majitele nelegálně držených zbraní.
 
zdroj: ČTK