Nadace Naše dítě pomáhá ukrajinským dětem na území ČR

Nadace Naše dítě zareagovala na uprchlickou vlnu vyhlášením sbírky na pomoc ukrajinským matkám s dětmi, které přicházejí na území ČR. Primárně jde o příspěvek na oblečení a obuv pro děti, školní pomůcky, drogerii nebo základní léky, ale velká poptávka je například také po noteboocích pro školní výuku. Během tří týdnů nadace přerozdělila ve prospěch ukrajinských dětí na útěku před válkou téměř čtvrt milionu korun a více než 40 notebooků, o které je velký zájem. 

„Stejně jako jsme loni zareagovali na situaci na jižní Moravě a pomohli jsme rodinám s dětmi, které postihlo tornádo, tak nemůžeme zůstat bez reakce na situaci, která nastala v České republice v souvislosti s válkou na Ukrajině. Uprchlická krize je nebývalá a většina příchozích jsou matky s dětmi. Často sem přišly opravdu doslova s igelitkou v ruce a jejich situace je naprosto nepředstavitelná,“ říká Ivana Kozáková z Nadace Naše dítě.

Od začátku pomoci bylo rozdáno více než 40 notebooků, z toho například 18 putovalo do ubytovny v Brně Bystrci, kde je ubytováno 26 dětí ve věku od 3 do 16 let. Dále byla zakoupena postýlka pro roční holčičku Evu, Pomoc je distribuována také přímo do rodin, které ubytovávají čeští občané ve svých nemovitostech. Pomoc tak putuje napříč Českou republikou, například do Třeboně, Janských Lázní, k Mladé Boleslavi, Prahy a okolí, Brna, Suchdolu nad Lužnicí a dalších.

Do sbírky se zapojil také dlouholetý parton nadace společnost innogy ČR, který věnoval pro ukrajinské maminky s dětmi 500 000 korun. 

„Jsme velmi vděční za podporu innogy a také za finanční příspěvky od veřejnosti. Vlna solidarity je obrovská a bude i nadále moc potřeba. Poskytujeme příspěvek ve výši 5000 korun na dítě, mimo to jsme schopni pro ukrajinské děti zajistit také notebooky, které jim pomohou lépe se integrovat do českých škol, ale také jim zprostředkují možnost účastnit se online ukrajinské výuky. Poslouží jim samozřejmě také jako spojení s rodinou na Ukrajině,“ upřesňuje smysl pomoci Ivana Kozáková.

Sbírka Nadace Naše dítě na podporu dětí z Ukrajiny je stále aktivní na portále Donio.cz:  
https://www.donio.cz/pomoc-pro-deti-z-ukrajiny