Na základě amnestie má nejvíce vězňů opustit Heřmanice

Nejvíce odsouzených bude na základě amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem propuštěno z věznice Heřmanice v Ostravě. Z celkového počtu 976 vězňů jich podle předběžných aktualizovaných propočtů opustí brány nápravného zařízení 546, tedy více než polovina. Na svých webových stránkách to uvedla vězeňská služba. V Česku by se měla amnestie podle ministerstva spravedlnosti vztahovat na 7416 vězňů.

Vězeňská služba i soudci uvádějí, že jsou připraveni pracovat na provádění amnestie 24 hodin denně. Soudci o jednotlivých případech rozhodují přímo ve věznicích. Samotné rozhodnutí soudce v neveřejném zasedání může být velmi rychlé, propouštění vězňů tak budou brzdit spíše technické možnosti věznice.

Podle generálního ředitele vězeňské služby Petra Dohnala mohou věznice propustit řádově desítky vězněných osob denně. Někde tak nebude v silách soudců ani dozorců propustit všechny dotčené vězně během dnešního dne. Téměř 450 odsouzených by měla propustit například také věznice v Kynšperku nad Ohří.
 
V dalších osmi nápravných zařízeních se pak bude amnestie vztahovat na více než 300 vězňů. Podle vězeňské služby jde o Jiřice, Ostrov nad Ohří, Pankrác, Ruzyni, Stráž pod Ralskem, Světlou nad Sázavou a Vinařice. Nejméně odsouzených, 26, pak odejde z Mírova.
 
zdroj: ČTK