Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Moderní úsporné osvětlení LED v Praze

14. 03 2012 | Společnost Eltodo-Citelum a hlavní město Praha společně zkouší využití moderních LED diodových svítidel pro veřejné osvětlení. Dnes zahájily druhou etapu instalace nových svítidel v okolí Karlova náměstí, když technologií LED se již dva roky svítí u Anděla na Praze 5.

LED diodová svítidla mají oproti běžným lampám několikanásobně delší životnost a uspoří více energie. Současná etapa instalace nových světel má zjistit ekonomickou efektivitu jejich využití, sdělil ČTK mediální zástupce Eltoda Richard Štrégl.

"Zatímco v první etapě jsme testovali technické parametry této technologie, cílem této druhé etapy je prokázat efektivitu jejího využití. Nelze ji nasadit ve větším měřítku, pokud by náklady na LED svítidla byly vyšší než na současné sodíkové lampy," uvedl Vítězslav Chmelík, ředitel společnosti Eltodo-Citelum, která v Praze veřejné osvětlení spravuje.

V první etapě využití svítidel u Anděla na Smíchově technici zjistili, že svítidla měla několik technických nedostatků. Světla například vykazovala teplotní závislost, což ovlivňovalo jejich provoz. Také se ukázalo, že LED svítidla nebyla ve všech případech úspornější, a neprokázala se mnohými výrobci proklamovaná bezúdržbovost.

Nyní se již technická úroveň svítidel LED zlepšila. "Dnes již máme k dispozici LED svítidla, jejichž provoz by měl při vhodném výběru komunikace dosáhnout lepších ekonomických výsledků než současné osvětlení," řekl Chmelík.

Podle Štrégla mohou moderní svítidla přinést úsporu až poloviny nákladů. LED svítidla lze totiž sestavovat v mnohem širším výkonovém spektru než u běžných světel. "Pokud na konkrétním místě je 100W sodíková výbojka a je tím osvětlení předimenzované, můžeme ji nahradit 85W LED svítidlem a ušetříme," vysvětlil Štrégl.

Výrobci dodávají pro testovací projekt svítidla zdarma. Pokud se prokáže jejich ekonomické přínosy, stanoví ceny pro masový prodej. "Pak bude možné spočítat, zda velikost investice do masového zavedení LED lamp bude výhodná," uvedl Štrégl.

Nové lampy budou instalovány například v ulicích Resslova, Václavská, Dittrichova, Na Moráni a Jenštejnská. Vyzkoušeny budou svítidla od několika výrobců. Osvětlení LED zkouší i jiná města, mezi nimi například Jihlava nebo Pardubice.

zdroj: ČTK 

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO