Martin Pučálka radí, jak zvolit vhodnou krmnou dávku a jak postupovat při psí dietě

Jak má vypadat ideální denní krmná dávka?  

Důležité je vědět, že krmná dávka na pytli je orientační a přizpůsobit jí individuálním potřebám zvířete. Každý pes má jiný metabolismus. Například i dva psí sourozenci z jednoho vrhu, kteří budou přijímat stejné krmivo, budou mít jiné požadavky na dávkování. Je hlavně na majiteli, aby zjistil, kolik krmiva jeho pejsek potřebuje. Je důležité znát standard plemene, jak má pejsek vypadat. Kondici jednoduše určíte podle toho, jestli jsou žebra hmatatelná, ale ne viditelná. Pokud má pejsek hlad, tak krmnou dávku zvyšte. A naopak, pokud přibírá, tak trochu uberte. Nevhodné dávkování může vést k zažívacím potížím, především při překrmování.

Jak postupovat, když musí pes zhubnout?

Pokud jsou u vašeho pejska špatně hmatatelná žebra, nezužuje se v bedrech v pohledu shora a má linii břicha rovnou nebo se směrem k ocasu dokonce snižuje, tak má váš pes pravděpodobně nadváhu. Vzhledem k přehřívání a nadměrné zátěži kloubů je vhodné nadměrná kila redukovat. Doporučuji omezit krmnou dávku o 10-15 %, ideální je navíc zvolit některou z odlehčených variant granulí jako je například Marp Holistic Turkey nebo Marp Natural Senior and Light. Doxneo.

Úbytek váhy by měl být postupný, během 3 měsíců by pes zhubnout maximálně 12-14 % tělesné hmotnosti. Důležité je omezení kalorického příjmu a zvýšená pohybová aktivita. Pes nemá hladovět, pro pocit nasycení je vhodné granule namáčet nebo část krmné dávky nahradit konzervou.