Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Lidovky.cz: V Paříži zemřela česká beatnická básnířka Čerepková

13. 08 2013 | Ve věku 67 let zemřela v Paříži česká beatnická básnířka Vladimíra Čerepková. Uvedl to včera server Lidovky.cz, který o jejím úmrtí informoval nakladatel Viktor Stoilov. Slovník české literatury Čerepkovou řadí po boku Václava Hraběte a Inky Machulkové k nejvýraznějším představitelům české podoby beatnické poezie spojené s poetickou vinárnou Viola. Čerepková žila ve Francii od roku 1969.

Její básně z počátku 60. let vznikaly z ohlasu na americkou beatnickou poezii Lawrence Ferlinghettiho nebo Allena Ginsberga a současně se v nich odrazily její zkušenostmi z dětských domovů a života na okraji společnosti.
 
V roce 1969 debutovala sbírkou Ryba k rybě mluví, ve kterém jsou podle literárního slovníku "umocněny temnější odstíny zmaru i bluesová inspirace, psané částečně v asociativních záznamech řečí, myšlenek, snů, s lehce stylizovaným hovorovým jazykem a s inspirací v konkrétních zážitcích ze všedního života". K jejím dalším sbírkám patří například Ztráta řeči, Extra dry silence nebo Zimní derviš z roku 2008.
 
Autor: ČTK

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO