Jazzový hudebník Stivín dostane od Prahy stříbrnou medaili

Jazzový hudebník a skladatel Jiří Stivín dostane stříbrnou medaili hlavního města Prahy. Rozhodlo o tom dnes pražské zastupitelstvo. Ocenění spojené se stotisícovou finanční odměnou obdrží Stivín při příležitosti sedmdesátých narozenin, které oslavil na konci loňského roku. 

Medaile je podle radního Lukáše Manharta (TOP 09) zvláštním projevem úcty a oceněním Stivínova uměleckého přínosu a zásluh o rozvoj pražské kulturní scény. Život umělce je úzce spjat s Prahou, kde se Stivín 23. listopadu 1942 narodil a kde prožil většinu svého profesního i soukromého života. 

Stivín se po absolutoriu na FAMU věnoval výhradně hudbě. Popovou kariéru začínal v 60. letech v beatových Sputnicích. V roce 1964 u něj ale již dominoval jazz a s Martinem Kratochvílem založil kapelu Jazz Q. S dalším vynikajícím hudebníkem Karlem Velebným pak hrál v jeho skupině SHQ. V 70. letech účinkoval s kytaristou Rudolfem Daškem a působil v mnoha dalších jazzových formacích, včetně vlastních. 
    
Druhou sférou působnosti je pro Stivína vážná hudba. Stivín, žák flétnového mága Milana Munclingera, hrál nějaký čas i v jeho slavném souboru Ars rediviva. Hostoval například s Pražským barokním triem, Pražskými madrigalisty nebo s Pražským komorním orchestrem. Kromě flétny hraje na další hudební nástroje. 
    
Laureát prezidentské medaile Za zásluhy z roku 2007 se nevěnuje pouze hudbě. Před několika lety natočil svůj první film, dokument o životě své matky, herečky Evy Svobodové, a věnuje se také fotografování. Ve Všenorech u Prahy založil Centrum pro improvizaci v umění zaměřené na hudbu, film a pohyb, výtvarné umění a mluvené slovo. 
 
zdroj: ČTK