Informace o platech vrcholných úředníků úřad vlády teď nezveřejní

Úřad vlády nezveřejní výši platů a odměn svých vrcholných zaměstnanců ani poté, co k podobnému kroku přistoupila na základě rozhodnutí soudu kancelář prezidenta republiky. Podle Jakuba Stadlera, vedoucího tiskového oddělení, vyčkává v současnosti úřad vlády na výsledky několika řízení týkajících se této problematiky. "Teprve poté se rozhodne o dalším postupu," dodal Stadler.

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila měsíční platy a odměny svých vrcholných zaměstnanců. Hrad reagoval na prohraný soudní spor s Lidovými novinami. Průměrný měsíční příjem vicekancléře Petra Hájka byl v prvním letošním pololetí 111.666 korun, prezidentův tajemník Ladislav Jakl bral 103.786 korun. Oba prezidentovi muži se tak i díky solidním odměnám zařadili do skupiny zhruba 50 vysoce postavených úředníků, kteří každý měsíc pobírají více než 100.000 Kč. Deník požadoval zveřejnění platů vysoce postavených pracovníků Hradu na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z loňského července, že "za příjemce veřejných prostředků je nutno považovat i státem placené zaměstnance".

Po úřadu vlády nyní podle informací ČTK některá média žádají informace o platech na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, příslušné soudy ale ještě nerozhodly.
 
Platy lidí z úřadu vlády se naposledy na veřejnosti probíraly na počátku letošního roku, kdy do médií unikly údaje z výplatní pásky Jany Nagyové, ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Ta měla pobírat základní plat kolem 30 tisíc, díky odměnám a příspěvkům ale byla výsledná částka několikanásobně vyšší. Média zmiňovala částky od 100 do 273 tisíc korun hrubého. Nečas tehdy věc označil za "mediální lynč" a prohlásil, že lidé z jeho okolí "dřou jako koně".
 
zdroj: ČTK