Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Historické listiny se objeví v Praze

10. 05 2011 | Státní oblastní archiv v Třeboni se svými pobočkami v Českém Krumlově, v Prachaticích a v Českých Budějovicích se zapojuje zásadním způsobem do reprezentativní výstavy Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami. Výstava bude probíhat od 20.5. 2011 do 20.8. 2011 ve Valdštejnské jízdárně v Praze a poprvé v historii shromáždí reprezentativní soubor uměleckých děl a jiných předmětů a dokumentů spjatých s Rožmberky.

Pro výstavu zapůjčuje Státní oblastní archiv v Třeboni 29 historických listin, pečetí a jiných dokumentů z období od první poloviny 14. století do počátku 17. století. Nejstaršími zapůjčenými archiváliemi jsou listina českého krále Karla IV., kterou povoluje Joštovi z Rožmberka a jeho bratrům vystavět hrad Dívčí Kámen z roku 1349 a tzv. Popravčí kniha pánů z Rožmberka z let 1389-1429. Zapůjčeny budou také proslulé dokumenty jako například Zlomek tzv. Pokutních register Petra Voka z Rožmberka, sepisovaných při pijáckých zábavách na zámku Bechyni v letech 1573–1576 nebo listy Perchty z Rožmberka (Bílé paní).

Dále bude na výstavě k vidění například velmi cenný inventář rožmberské a švamberské kunstkomory, umístěné na zámku v Třeboni, nebo listina biskupa a papežského legáta Ursa de Orsini z roku 1481, svědčící o původu pánů z Rožmberka ze starobylého římského knížecího rodu Orsini.

Mimořádně důležitá je také listina českého a uherského krále Vladislava II. z roku 1501 potvrzující vladaři rožmberského rodu přední místo mezi pány v Českém království. Zajímavou kuriozitou je například šifrovaná korespondence, kterou používal Vilém z Rožmberka v době své kandidatury na polský trůn, jejíž reprodukce spolu s dalšími doplní početnou skupinu zapůjčených originálních dokumentů.

Vedle archiválií se na výstavě představí dalších přibližně 500 předmětů spjatých s rožmberským kulturním dědictvím. Výstavu Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami, by si neměl nechat ujít žádný milovník historie ani jihočeský patriot, zaujme však i všechny zájemce o historii českých zemí. Výstavu pořádá Národní památkový ústav, spolupořadateli jsou Národní galerie v Praze a Senát Parlamentu České republiky.
 

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO