Exotická dovolená může být i levná

Cestovní kanceláře hlásí velký zájem o dovolené v exotice, počet prodaných zájezdů meziročně stoupá. Letos oproti loňsku přibližně o pětinu. Lze vybírat nejenom mezi různorodými zeměmi a destinacemi, ale také mezi různými formáty a cenami zájezdů. Do Thajska či Karibiku se dá vyrazit s rozpočtem 50 či 60 tisíc Kč na osobu, nebo samozřejmě i více. Ale kdo chytře hledá, může výrazně ušetřit a zažít dovolenou v exotické destinaci i třeba do 25 tisíc Kč. A Čechů, kteří takto vyhledávají v internetových nabídkách a umí je rychle využít, přibývá.  

Využívají k tomu akčních nabídek cestovních kanceláří, ale i portálů booking.com, trivago.com či Airbnb, kde se dá sehnat velmi levné ubytování. A když toto nakombinují s výhodnou či akční cenou letenky, mohou strávit dovolenou v exotice za dostupné peníze.

Internet nenabízí ale jenom letenky, hotely, apartmány a byty, ale například i lodě. Pokud si člověk pronajme jachtu, má kromě ložnice rovnou i dopravní prostředek po cílové destinaci. Takovým booking.com mezi jachtami a katamarány je portál Zindulka.cz, který nabízí více než 1 300 lodí ve 25 exotických destinacích. Ty je možné v reálném čase stejně jako letenky či hotely vyhledat a ihned rezervovat a zaplatit.

„Když zákazník ´vychytá´ výhodnou nabídku, může ho stát den na jachtě i 1 500 korun, a to i s kapitánem a všemi službami,“ říká Jiří Zindulka, zakladatel a spolumajitel společnosti ZINDULKA, která je nejenom českou jedničkou v pronájmu a zprostředkování lodí, ale i významným portálem v evropském měřítku.

Kdo hledá, najde si k tomu ještě na internetovém srovnávači či jiných specializovaných webových stránkách několikanásobně zlevněné letenky, do některých exotických destinací se tak může dostat i za cenu kolem 6 tisíc Kč. Když ne z Prahy, kde ale tyto nabídky lze také získat, tak z vlakem, autobusem či autem rychle dostupných letišť ve Vídni, Norimberku, Mnichově či Drážďanech, kde jsou ještě častější. 

A levné letenky nabízejí i společnosti, které se primárně orientují na jiné segmenty trhu, například Tchibo. V minulých dnech se daly na webu Tchibo Travel sehnat letenky do Asie či Ameriky za pár tisíc Kč, stejně tak levné balíčky pobytů.

Zatímco u cestovních kanceláří jsou z exotických destinací nejprodávanější pobyty v Thajsku a Karibiku, u jachtařů vítězí jednoznačně Karibik, velkým hitem jsou nyní Seychely. A kdo chce do tepla a nemá peníze či je nechce utrácet za Karibik nebo Asii, může vyrazit s cestovkou levně na klasický zájezd do Egypta nebo na jachtu třeba na Kanárské ostrovy.