Divadlo ABC připravuje Shakespearovu komedii Sen čarovné noci

Režisér Petr Svojtka začal v pražském Divadle ABC zkoušet slavnou Shakespearovu hru Sen čarovné noci v novém překladu Jiřího Joska. Premiéra poetické komedie o rozmarech lásky a noci plné divů, které se "možná staly a možná pouze zdály", bude 23. března. Na jevišti se objeví například Zdeněk Vencl, Lenka Zbranková, Jiří Klem, Robert Hájek, Viktor Dvořák, Dana Marková, Henrieta Hornáčková, Jan Szymik, Jiří Schwarz, Veronika Gajerová a Hanuš Bor. 

"V českých zemích znají tuto hru diváci pod názvem Sen noci svatojánské. První český překladatel hry František Doucha, zřejmě inspirován německým překladem, dal hře v roce 1855 libozvučný název Sen v noci svatojánské, který se bez předložky 'v' v českém prostředí ujal. Tajemná a kouzelná noc před svátkem Jana Křtitele je tradičně spojena s pohanskými obyčeji a rituály odpovídajícími atmosféře hry. Problém je v tom, že se děj podle přímých odkazů v textu odehrává na přelomu dubna a května," uvedla mluvčí Městských divadel pražských Kateřina Gardner. Josek se podle ní v novém překladu rozhodl chybný mýtus odstranit, a proto zvolil název Sen čarovné noci. 

V této komedii se Shakespearovi podařilo spojit domácí folklorní tradici s antickou klasikou, dvorskou pastorálu s lidovou burleskou, nevázanou legraci či duchaplný vtip s neodbytným vědomím konce lidské existence. Autorovi se tu podařilo skloubit zdánlivě neslučitelné. Vypráví souběžně tři příběhy, které by se za normálních okolností nikdy neprotnuly, jejichž společným jmenovatelem je láska. 
    
Shakespeare děj hry umístil do Řecka, kde je v současnosti hospodářská krize. Podle režiséra Svojtky se proto tvůrci rozhodli hru trochu zaktualizovat. Podle něj půjde o týmovou inscenaci, v níž není žádná hlavní role - každá postava má své nezaměnitelné místo. 
    
"Jelikož Sen noci svatojánské je Shakespearovou nejhranější hrou, z 16 herců, kteří jsou momentálně v jejím obsazení, v ní nikdy nehráli pouze čtyři. Rekordmanem je Pavel Juřica, který v něm hraje už počtvrté," dodala mluvčí MDP. 
 
zdroj: ČTK