Daňový chaos pokračuje a nikdo stále neví, co a o kolik od Nového roku zdraží

Dnes a zítra bude Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR znovu hlasovat o tzv. daňovém balíčku, který počátkem prosince vetoval Senát. Návrh zákona počítá se zvýšením obou sazeb DPH od 1. ledna příštího roku o 1 p.b. na 15 %, resp. 21 %. Ve hře je ale i druhá alternativa – pokud prezident Václav Klaus zákon v 15 denní lhůtě nepodepíše či dokonce vetuje, dojde od 1. ledna 2013 ke sjednocení obou sazeb DPH na úrovni 17,5 %. Přitom prezident již několikrát prohlásil, že je zásadně proti jakémukoli zvyšování daní v době ekonomické recese. Sjednocení obou sazeb na úrovni 17,5 % se tak jeví jako více než pravděpodobné.

Zdražení potravin a bydlení

Obě varianty přitom znamenají zdražení základních lidských potřeb, jako jsou potraviny nebo bydlení, a to jak nové bydlení formou zvýšené DPH, tak i starší ve spojitosti s navrhovaným zvýšením daně z převodu nemovitostí z 3 % na 4 %.
 
„Daňový chaos již téměř půl roku způsobuje nejistotu a zvýšené náklady všem podnikatelům a firmám v České republice. A teď to navíc vypadá, že dlouhodobě plánovaná varianta zvýšení obou sazeb o 1 p.b. nakonec spadne pod stůl,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL.
 
Případné zvýšení dolní sazby DPH na 17,5 % by přitom zcela jistě způsobilo další útlum v sektoru stavebnictví, což by se zpětně promítlo i do rostoucí nezaměstnanosti a sociálních výdajů státu. A jak jsme se mohli přesvědčit již v loňském roce, ani zvýšení daně z přidané hodnoty nutně nemusí znamenat vyšší daňový výnos do státní kasy. „Češi jsou poměrně spořivý národ a každé zvýšení daní je doprovázeno i větším šetřením ze strany firem i jednotlivců. Vůbec bych se nedivil, kdyby celkový daňový výnos naopak poklesl, lidé prostě budou více šetřit,“ myslí si Korec.
 
Naprosto fatální následky pak může mít jednotná sazba ve výši 17,5 % na všechny, kdo si již v letošním roce koupili nové bydlení a termín dokončení a zaplacení bytu mají až v příštím roce. „V předkupních smlouvách jsme počítali s budoucí DPH ve výši 15 procent. Na tuto částku si klienti sjednávali hypotéky, přičemž často je měli propočítané na doraz, další hotovostí již nedisponují. Pokud bude daň o tři a půl procentního bodu vyšší, hypotéka jim nebude stačit,“ varuje Evžen Korec.
 
„Již před časem jsem současnou nejistotu charakterizoval přirovnáním, jako byste během dopravní špičky na křižovatce vypnuli semafory. Nicméně zdá se, že toto přirovnání bylo příliš mírné. Mnohem více totiž česká vláda připomíná na mol opilého lodivoda, který svou děravou loď neomylně kormidluje přímo do zuřící bouře,“ uzavírá Evžen Korec.