COVID-19 nutí banky k přesunu do cloudu

Pandemie COVID-19 pomohla urychlit procesy, které v bankovním sektoru zrály již několik let. Jak a kdy mají finanční instituce přijmout cloudové technologie? Před pandemií většina bank s cloudovými technologiemi spíše jen koketovala, doba lockdownu jim však jasně ukázala výhody tohoto řešení. Jakmile se tedy vzpamatují z šoku aktuálních událostí, budou moci zhodnotit všechna pozitiva, která cloud přináší. Navzdory nadšení však nebude zrychlená cesta ke cloudu jednoduchá.

„Kromě několika start-upů a hrstky odvážných se většina bank před pandemií vyhýbala plnohodnotné migraci do cloudu. Typická velká banka měla nanejvýš 10–20 % procesů ve veřejném cloudu a přibližně 30 % ve vlastních soukromých cloudových datových centrech,“ říká Allan McIntyre ze společnosti Accenture. „Banky totiž ovládají cloudoví skeptici. Cloudoví evangelisté naopak argumentují hmatatelnými výhodami migrace jako je snížení průměrných provozních nákladů IT banky až o 20 procent, zrychlení uvedení nových produktů na trh až o 50 procent, větší agilita podniku, lepší zákaznické zkušenosti a lepší podpora legislativních procesů a inovací,“ dodává.

Banky by neměly tento okamžik promarnit, k procesu však musí přistoupit systematicky na základě propracované strategie. Je nepravděpodobné, že by se bankovní prostředí v následujících měsících radikálně změnilo. Miliardy zákazníků budou i nadále pracovat z domova a mnoho poboček bank zůstane zavřených nebo bude nabízet omezené služby. Rovněž je nepravděpodobné, že by v dohledné době došlo k pádu do finanční nestability.

„Situace kolem pandemie COVID-19 vyžaduje, aby firmy zrychlily přechod do cloudu a digitální transformaci. Cloud firmám přináší nejen odolnost, ale i zkušenosti a produkty, důvěru, rychlost a snížení strukturálních nákladů,“ říká Allan McIntyre z Accenture a dodává „Digitální transformace vyžaduje masivní přechod do cloudu a úspěšné firmy v době po covidu se musí stát podniky řídícími se principy „cloud first““.

Banky, které se brzy vrhly do cloudu, nyní mají výhodu. Výzkum ukazuje, že lídři cloudu mají dobrou návratnost investic, protože jim rostou příjmy dvojnásobným tempem než ostatním. Může to trvat dlouho, než se finanční instituce dostane na jejich úroveň, ale již nyní je jasné, že jinudy cesta nevede.