CK: Last minute zájezdy v létě podraží až o desetinu

Ceny last minute zájezdů se v létě 2014 zvýší meziročně o pět až deset procent, dovolených prodaných "v prvním momentě" se ale zdražení vlivem oslabení koruny nedotkne, tvrdí cestovní kanceláře. Ty v dalších týdnech spouští předprodej letních dovolených. 

"Předpokládáme, ze 'lastminute' zájezdy v létě budou dražší, protože ty jsou často fixovány na momentální kurz koruny," uvedl marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma. 
    
CK Fischer počítá s vyššími cenami last minute zájezdů o pět až deset procent. "Zcela jistě se krok centrální banky promítne do cen last minute zájezdů v příštím roce. Aktuální dokupování kapacit v hotelech i míst v letadlech se počítají podle aktuálního kurzu a ten bude pro nás a zprostředkovaně i pro klienty v režimu last minute méně výhodný," uvedl mluvčí CK Jan Osúch. 
    
Podle prezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Romana Škrabánka by v krátkodobém výhledu neměl zvýšený kurz koruny ovlivnit ceny zájezdů. "Pokud by však kurz stoupal v dlouhodobém horizontu, pak je pravděpodobné, že dojde i k navýšení průměrné ceny last minute nabídky zájezdů a ke zvýšení celkové průměrné ceny prodaného zájezdu," dodal Škrabánek. 
    
CK nyní startují prodej zájezdů na léto a předhánějí se ve slevách. Letní katalogy s celou nabídkou vyjdou v dalších týdnech, již vytištěné ceníky cestovky měnit nebudou. 
   
Cestovní kancelář Exim tours letos předpokládá, že více než 40 procent zájezdů prodá v několika dalších měsících v režimu "first minute". V katalozích na léto společnost přepracovala nabídku u Bulharska. "A to směrem ke kvalitnějším kapacitám, protože předpokládáme zájem klientů pro které již není důvodem k návštěvám Bulharska pouze cena, ale chtějí tuto zemi poznat při zachování komfortu, na který jsou zvyklí z jiných destinací," uvedl Zíma. 
    
Mezi novinky Čedoku na léto patří oblast jižního a středního Španělska - Huelva a Mar Menor. CK také rozšíří nabídku zájezdů na severní Kypr, do Španělska, na Tureckou riviéru a do jižní Itálie. "K omezení nabídky na léto dojde u Egypta," uvedl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. 
    
"Podstatně jsme obohatili nabídku o Turecko a také Španělsko, především o ostrovy Menorka a Malorka," uvedl Petr Šatný z CK Alexandria. CK Fischer v létě nově nabídne řecké ostrovy Karpathos a Lefkada, dalšími novinkami jsou krétská oblast Chania, Maroko, Džerba a turecké středisko Izmir. 
    
CK Neckermann v létě nabídne nově u zájezdů s vlastní dopravou Švýcarsko. Obliba rekreace s vlastní dopravou podle CK dlouhodobě roste, a to i do méně obvyklých destinací jako jsou Slovinsko, Rumunsko či Černá Hora. "Rozšiřujeme zejména nabídku pro rodiny a také zařazujeme stále oblíbenější hotely speciálních konceptových řetězců. To je nový trend, klienti při cestování hledají nové zážitky a vymoženosti. Například otázka, zda je v hotelu k dispozici wi-fi, je dnes při výběru dovolené jednou z nejčastějších," uvedla produktová ředitelka CK Neckermann Tatiana Poláková. 
 
zdroj: ČTK