Česko pošle pomoc proti ebole za čtyři miliony korun

Česká republika pošle do zemí západní Afriky postižených epidemií eboly humanitární pomoc ve výši přes čtyři miliony korun. O rozhodnutí koaličního kabinetu dnes informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož Česko pošle například ochranné pomůcky nebo rukavice.

Pomoc v hodnotě 4,14 milionu korun půjde ze zdrojů ministerstva zdravotnictví, vnitra a Státní správy hmotných rezerv. "Půjde o nákup osobních ochranných pracovních pomůcek, jednorázových overalů a rukavic ze zásob ministerstva vnitra a jednorázových overalů, ochranných brýlí ze zásob Státní správy hmotných rezerv," řekl na tiskové konferenci Sobotka.
 
Dvojice ministerstev může podle premiéra specifikovat i další opatření, jak by ČR mohla pomoci postiženým oblastem. Již dříve do nich ministerstvo zahraničí skrze organizaci Lékaři bez hranic poslalo tři miliony korun.
 
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, úmrtnost na nákazu je vysoká. Nemoci ve třech nejpostiženějších zemích - Guineji, Sieře Leone a Libérii - podlehlo již více než 3000 lidí.
 
zdroj: ČTK