Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Cenné papíry, které spravovala Key Investments, mají pražské radnice u ČSOB

27. 01 2012 | Cenné papíry, které původně spravovala společnost Key Investments, mají nyní radnice Prahy 6 a 10 u ČSOB. ČTK to řekli mluvčí obou radnic. Dohromady v nich mají městské části stále vázané stovky milionů korun. Společnost Key Investments, které své peníze svěřily tři pražské městské části, ztratila loni oprávnění nakládat s cennými papíry. Městské části se obávaly, že by mohly o své peníze přijít. Plný vklad dostala zpět jen Praha 13.

Praha 10 si loni zřídila účet pro správu cenných papírů u ČSOB, na který by měly být cenné papíry spravované původně společností Key Investments převedeny. "Smlouva s Key Investments je vypovězena (ze strany KI), a tedy ukončena," konstatoval Charvát. Radnice se ale nemůže o cenné papíry sama starat, nemá k tomu potřebnou licenci. Jejich správu tak přenechá právě ČSOB.

Praha 10 z původního vkladu ve výši 219 milionů korun dosud dostala podle svého mluvčího Jana Charváta jen asi 6,7 milionu korun. Radnice si podle Charváta chce nechat zpracovat znalecký odhad hodnoty cenných papírů. "Odhady budou případně sloužit jako podklad pro posouzení, zda městské části vznikla činností Key Investments škoda, a pro eventuální vymáhání náhrady této škody," dodal Charvát.

Desátá městská část už dříve podala na představitele Key Investments trestní oznámení. Podezírala je ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.

V úschově u ČSOB má nyní cenné papíry i Praha 6 a její společnost Sneo. Podle dřívějších informací serveru Česká pozice se jedná o vklady ve výši asi 225 milionů korun. Splatnost většiny dluhopisů je v roce 2013. Podle mluvčího Prahy 6 Jakuba Hofmana městská část už určitý podíl dostala zpět. Nechtěl ale uvést, o jak vysoký podíl se jedná. Nesdělil ani to, kolik ještě zbývá vyplatit.

"Banka ČSOB cenné papíry převzala v nominální hodnotě a v této hodnotě je eviduje. (..) Všechny dluhopisy, které byly splatné, byly společnosti Sneo i městské části Praha 6 emitenty dosud propláceny. V řádném termínu jsou nám vypláceny kupony. Vrátilo se tedy vše, co se vrátit mělo," uvedl Hofman.

Mluvčí nechtěl ani říci, jaké právní kroky radnice vůči Key Investments dělá. Zastupitelé Prahy 6 přitom už v polovině loňského roku souhlasili s tím, aby radnice uzavřela smlouvy s advokáty. Tvrdili, že firma Key Investments porušila smlouvu, a vystavila tak městskou část riziku možné finanční ztráty.

Jedinou pražskou městskou částí, které KI vyplatila všechny investované peníze včetně úroků, byla Praha 13. Loni v létě dostala radnice celkem 206,8 milionu korun.

zdroj: ČTK

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO