Bez Dobrých andělů by to nešlo, shodují se manželé z Prahy 13

„Petruška se narodila jako zdravé miminko. Jen na váze přibývala spíše po gramech, než po dekách,“ začíná své vyprávění paní Ilona: „Po sérii vyšetřeních nám lékaři oznámili, že má DEND syndrom, geneticky podmíněné onemocnění, které se projevuje zejména novorozeneckým diabetem a epilepsií. K tomu navíc lékaři zjistili i rozštěp měkkého patra, který byl jednou z hlavních příčin špatného přijímání potravy. I psychomotorický rozvoj u Petrušky není ideální a komplikuje ho zraková vada.“ O svou nyní osmiletou dceru, která je závislá na pomoci druhé osoby, paní Ilona pečuje od jejího narození celodenně. Do svého zaměstnání se po ukončení rodičovské již vrátit nemohla. „Každý den cvičíme, jezdíme na rehabilitace, masáže, různé terapie, logopedii, lékařské prohlídky, je to nekončící kolotoč. Vidíme drobné výsledky, což nás motivuje ke každodennímu intenzivnímu cvičení. Ale máme i nepřítele, kterým je epilepsie. Každý záchvat, co se objeví, může vrátit naši Petrušku ve vývoji zpět,“ vysvětluje paní Ilona. 

S vážnou nemocí se pojí nemalé výdaje a příjem rodiny, který zajišťuje její manžel, často nestačí. „Nejvíce Petrušku posouvají dopředu intenzivní několikatýdenní rehabilitační pobyty v České republice i na Slovensku, ale jejich cena se pohybuje v řádu desetitisíců korun. Pojišťovna je nehradí,“ říká paní Ilona. S částečnou úhradou rehabilitačních pobytů a terapií rodině pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Bez Dobrých andělů by to nešlo, patří jim naše velké poděkování,“ vzkazují manželé. 

V Praze potřebuje finanční pomoc dalších 205 rodin s vážně nemocným dítětem

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je například chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, závažné metabolické poruchy či jiné kombinované postižení. Těmto rodinám pravidelně pomáhá nadace DOBRÝ ANDĚL. Vybrané příspěvky za každý měsíc nadace rovnoměrně rozdělí mezi potřebné rodiny. Výši příspěvků tak ovlivňuje počet dárců i přispěná částka. 

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila. Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. 

Staňte se Dobrým andělem

Zapojit se do pomoci můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Vaše příspěvky nadace DOBRÝ ANDĚL odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů zakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem?

Doporučte jí nadaci Dobrý anděl. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci Dobrého anděla již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.