Pražské VŠ konečně mohou začít čerpat z EU, čekají na ně dvě mld.

Pro pražské vysoké školy, které dříve nemohly čerpat z fondů EU, je nyní připravena dotace ve výši dvou miliard korun. Na jeden projekt, například vybavení laboratoří nebo nové učebny, přitom může jít až 1,1 miliardy. Ministerstvo školství dnes vyhlásilo výzvu, předtím totiž pražským školám vyjednalo výjimku z pravidel EU. Školy ale musí své projekty stihnout do konce roku 2015. 

"Výzvu v programu Výzkum a vývoj pro inovace se podařilo prosadit s argumentací, že pražské vysoké školy vychovávají absolventy i pro ostatní regiony," uvedl ministr školství Dalibor Štys. Dřív totiž univerzity z hlavního města na peníze nedosáhly kvůli tomu, že Praha je bohatý region. 
    
"Pražské vysoké školy a výzkumné ústavy v tomto programovacím období mohly žádat z operačního programu Praha - konkurenceschopnost za méně výhodných podmínek. V budoucím programovacím období bychom chtěli mít pro pražské i mimopražské vysoké školy jeden operační program," dodal Štys. Na nerovné podmínky už si dříve stěžovali pražští rektoři, upozorňovali přitom na to, že na jejich univerzitách se dělá i významná část vědecké práce. 
    
Školy si ale teď budou moci od listopadu zažádat o peníze například na vybavení laboratoří, vybudování nových učeben, modernizaci a rozšíření knihoven, ale také třeba na stavební úpravy a rekonstrukce budov. Získat mohou od 20 milionů po 1,1 miliardu, teoreticky by tedy bylo možné, aby se všechny peníze vyčerpaly jen na dva projekty. 
    
Přednost budou mít technické a přírodovědné obory, přihlásit se ale mohou všechny vysoké školy z metropole. Například ČVUT založilo v červenci Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), jehož sídlo v dejvickém kampusu má vzniknout právě z evropských peněz. 
    
Projekty budou hrazeny z 68 procent, zbytek peněz si musí žadatelé sehnat jinde. U ostatních projektů spolufinancovaných z evropských fondů je přitom obvyklé, že dotace tvoří 85 procent výsledné ceny. 
 
zdroj: ČTK