ČSSD zrušila místní buňku v Duchcově, která je v koalici s DSSS

Sociální demokracie dnes zrušila svou místní buňku v Duchcově, která uzavřela koalici mimo jiné s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). ČTK to po jednání ústředního výkonného výboru sdělil předseda strany, premiér Bohuslav Sobotka. ČSSD podle něj v přijatém usnesení odmítla jakoukoliv spolupráci s DSSS. Vedení sociální demokracie požadovalo zrušení buňky již dříve, ústecký krajský výbor strany však navzdory Sobotkově výzvě místní organizaci nerozpustil.

Podle šéfa krajské ČSSD Radka Scherfera k tomu nebyl důvod. "Pokud tato strana není zakázána, tak se nedomnívám, že by bylo v rozporu, že naše duchcovská organizace uzavřela tuto koalici," uvedl tehdy Scherfer. Dnes ČTK řekl, že rozhodnutí ústředního výboru nevnímá jako výtku krajské organizaci, ale jako projev demokracie v ČSSD. Za pozitivní považuje to, že začala diskuse o tom, jak zlepšit situaci v sociálně vyloučených lokalitách. "Já to kvituji ... my jsme od začátku deklarovali, že naši snahou bylo rozhýbat tyto otázky ve straně, aby se o tom začala vést diskuse. To se netýká jen Duchcovska, obdobný problém máte na Chomutovsku, Mostecku, Teplicku, Šluknovsku," dodal. Řekl, že byl jedním z devíti lidí, kteří se dnes hlasování o zrušení duchcovské buňky zdrželi.
 
Předseda DSSS Tomáš Vandas považuje rozhodnutí Ústředního výkonného výboru ČSSD za důkaz pohrdání členy ČSSD a voliči v Duchcově. "Ukazuje se, že panu Sobotkovi nevybuchují pouze sklady ve Vrběticích, ale i jeho vlastní strana, a nakonec musel rozpuštění duchcovské buňky prosadit 'demokraticky' formou diktátu, když toto odmítla učinit krajská organizace v Ústeckém kraji," uvedl Vandas v tiskové zprávě. Pokud podle něj ČSSD tímto způsobem "dobrovolně vyklízí pole v neklidném regionu, je na řadě DSSS, aby na troskách socialistů začala stavět s podporou voličů, o které nemá vládní strana zájem".
 
Sobotka novinářům řekl, že rozhodnutí ÚVV bylo jednoznačné. "Ústřední výkonný výbor jednoznačně svým hlasováním tuto koalici odmítl s tím, že je pro sociální demokracii hodnotově nepřijatelná. Vyzval také tři duchcovské zastupitele za sociální demokracii, aby ze strany vystoupili," řekl Sobotka novinářům na pozdější tiskové konferenci.
 
Dodal, že rozhodnutí o zrušení buňky podpořila naprostá většina členů ústředního výkonného výboru. Proti nebyl nikdo, několik členů se hlasování zdrželo. Podle Sobotky tak ČSSD vyslala jasný signál veřejnosti, že se stranami jako DSSS nelze na jakékoliv úrovni spolupracovat.
 
Výbor dnes diskutoval i o opatřeních, která je potřeba přijmout ke zlepšení situace v sociálně vyloučených lokalitách. Sobotka zmínil posílení bezpečnosti, vyčlenění prostředků na integraci vzdělávacího procesu či prosazování zvýšení minimální mzdy, aby se vyplatilo pracovat.
 
Sociální demokracie si dnes připomněla 25 let novodobé činnosti strany. Sobotka uvedl, že je pro ni do budoucna velmi důležité, aby si udržela svoji hodnotovou orientaci založenou na myšlence sociální spravedlnosti a demokratického hodnotového systému.
 
Sobotka už dříve řekl, že duchcovskou buňku je třeba zrušit, protože její postup je v rozporu s programem sociální demokracie a se zásadami, které strana prosazuje. Je proti tomu, aby ČSSD na jakékoliv úrovni vytvářela koalice se stranami, které mají rasistický nebo fašistický charakter. V Duchcově se loni konalo několik protiromských akcí.
 
Proti Sobotkovu prohlášení se v pátek ohradil předseda DSSS Vandas. Prohlásil, že pokud má DSSS takový charakter, jaký uvedl premiér, pak musí vláda podat návrh na rozpuštění strany. Jinak žádá omluvu za "lživé výroky, poškozující dobrou pověst strany". Sobotka Vandasovu výzvu odmítl.
 
V ČSSD je od roku 1995 v platnosti takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracii zapovídá spolupráci s extremistickými stranami. Konkrétně jmenuje například KSČM. Přesto ale sociální demokraté mají koalice s komunisty například v krajích a obcích. Komunisté jsou i součástí tříčlenné koalice v Duchcově.
 
Předchůdkyně DSSS, Dělnická strana, vznikla v roce 2003. V roce 2010 vyhověl Nejvyšší správní soud návrhu vlády na zrušení strany. Shledal v ní xenofobní prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus Adolfa Hitlera. Představitelé rozpuštěné strany pak vytvořili DSSS.
 
zdroj: ČTK