Bezdomovci přicházejí do Prahy z jiných krajů

Dvě třetiny lidí bez domova, kteří v Praze využívají sociální služby, nepochází z metropole, ale z jiných krajů. Nejvíc bezdomovců míří do Prahy ze Středočeského a také z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Vyplývá to z analýzy pražského centra sociálních služeb, informoval dnes radní pro sociální problematiku Ivan Kabický (ODS). V hlavním městě žije podle odhadů asi 4000 lidí bez střechy nad hlavou.

Na loď Hermes, která je s kapacitou 233 lůžek největší noclehárnou pro bezdomovce v Praze, přišlo od roku 2008 do ledna tohoto roku 3807 lidí. Většina z nich ale podle záznamů nepochází z Prahy. "Není možné donekonečna z městského rozpočtu podporovat sociální služby pro lidi bez přístřeší z jiných krajů," uvedl Kabický. "Z tohoto důvodu se snažíme iniciovat i změnu legislativy," doplnil. Město připravuje koncepci bezdomovectví, která by měla problémy řešit dlouhodoběji. Měla by zavést třeba systém evidence bezdomovců.

Na lodi Hermes loni přenocoval rekordní počet lidí. Pracovníci zaznamenali 50.600 přespání. "To je od roku 2007, kdy loď byla poprvé zprovozněna, vůbec nejvyšší počet," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Nejvíc lidí bez domova přišlo do Prahy z ekonomicky slabších krajů. Z Moravskoslezského to bylo 454 bezdomovců, z Ústeckého 409 bezdomovců. Výraznou skupinu 428 lidí tvoří i lidé ze Středočeského kraje.
 
V Praze jsou k dispozici služby azylových domů, nízkoprahových denních center a nocleháren. Kapacita těchto zařízení je ale zvláště v zimních měsících nedostatečná. V metropoli tak každou zimu zemře přímo na ulici několik lidí. Od loňského října do ledna jich tak přišlo o život 14. V největších mrazech letos bezdomovcům sloužily stany, které nechal magistrát provizorně postavit na Rohanském ostrově. Z rozpočtu hlavního města jde na neinvestiční náklady v oblasti bezdomovectví ročně asi 55 milionů korun.
 
zdroj: ČTK